Čemu služi papa test?

Mnoge pripadnice nežnijeg pola su imale priliku da čuju i za papa test, koji je sastavni deo ginekoloških pregleda. Međutim, ne može se reći da baš sve žene znaju čemu tačno on služi, odnosno šta lekar specijalista ginekologije može da zaključi iz rezultata jednog takvog testa.

Tokom redovnih ginekoloških pregleda, ali i onih koji se obavljaju češće, a po preporuci nadležnog ginekologa, uzima se i uzorak za papa test. Najjednostavnije rečeno, u pitanju je potpuno bezbolna dijagnostička metoda, koja se vrši kako bi bilo utvrđeno da li na materici postoje bilo kakve promene. Benigne ili potencijalno maligne, ali i različite infekcije.

Tvorac tog testa je Grk Jorgos Papanikolau, koji je živeo u Americi u prvoj polovini prošloga veka. Upravo on je proučavao mikroskopski vaginalni sekret gvineja svinja i utvrdio da promene koje se jave na ćelijama epitela mogu da imaju uticaj kako na menstrualni ciklus, tako isto i na estrusni ciklus te životinje. Rukovođen time, Papanikolau kasnije počinje i sa proučavanjem vaginalnog sekreta žena, ali i uzorka uzetog sa grlića materice. Na osnovu toga je utvrdio i postojanje kanceroznih promena na tom organu.

Iako je svoja saznanja objavio u naučnom časopisu još 1928. godine, nekoliko decenija je bilo potrebno da naučna javnost shvati značaj koji papa test, nazvan po ovom stručnjaku, ima za reproduktivno, ali i zdravlje žena u celini.

Pored toga što rezultati papa testa mogu ukazati na to da li postoji neka infekcija, isto tako mogu ukazati i na to da li postoje kancerozne ćelije, ali i one ćelije koje eventualno vremenom mogu dovesti do pojave kancera.

Zašto se radi Papa test?

Primarni cilj koji ova, potpuno bezbolna, a prilično pouzdana dijagnostička metoda ima jeste da ginekolog utvrdi da li na materici i grliću postoje bilo kakve abnormalnosti, odnosno promene.

Na osnovu rezultata PAPA testa će ginekolog imati jasan uvid u stanje materice pacijentkinje, pa će i biti u mogućnosti da donese odluku o tome da li je potrebno pristupiti lečenju ili je, možda potrebna neka dodatna dijagnostika.

Slobodno se može reći da je papa test odlična dijagnostička metoda i da može u velikoj meri otkriti na vreme postojanje različitih promena na materici. I ono što je mnogim pacijentkinjama i te kako bitno, radi se o bezbolnom postupku uzimanja uzorka, što je sastavni deo opštih ginekoloških pregleda.

Koliko često treba žene da rade Papa test?

U zavisnosti od toga kog je uzrasta žena, ali i od toga kakvi su bili rezultati prethodnih testova, najčešće se preporučuje ići na redovan ginekološki pregled jednom godišnje, s tim što postoje situacije kada je poželjno da to bude i na šest meseci.

Svakako da je najsigurnija opcija zatražiti mišljenje nadležnog ginekologa o tome koliko često treba raditi PAPA test, pa ih se i pridržavati. Treba svakako imati na umu i to da učestalost ginekoloških pregleda zavisi od mnogo faktora, te da je zato i najbolje zatražiti mišljenje ginekologa o tome.

Na šta ukazuju rezultati PAPA testa?

Najjednostavnije bi bilo reći da rezultati Papa testa mogu biti normalni ili negativni i abnormalni ili pozitivni, iako može biti i nevažeći rezultat, ali prilično retko, što se dešava kada uzorak ne bude uzet ili obrađen u skladu sa predviđenom procedurom.

Kada je rezultat negativan, to znači da ne postoje apsolutno nikakve promene na materici, odnosno da je ona u optimalnom stanju. Međutim, ako je rezultat papa testa pozitivan, to može ukazivati i na pojavu različitih infekcija, ali i na potencijalno kancerozne, te kancerozne, odnosno maligne ćelije.

Postoji ukupno pet grupa prema Papanikolau klasifikaciji, pa je vrlo važno da ginekolog protumači rezultat testa. U pitanju su sledeće grupe:

  • Papa test prva grupa što ukazuje na uredan nalaz
  • Papa test druga grupa što znači da postoji neka upala, ali i promene koje su ili reparativne ili benigne, reaktivne
  • Treća grupa se tretira kao suspektivan nalaz i može da ukazuje na to da su u uzorku pronađene atipične ćelije, ali i na pojavu bakterijske infekcije
  • Papa test četvrta grupa ukazuje na moguće prisustvo značajne količine prekanceroznih ćelija i neretko se taj nalaz naziva “karcinom in situ”, što ukazuje na to da su detektovane određene promene na površini sluzokože
  • Papa test peta grupa je ujedno i najlošiji rezultat, budući da može da ukazuje na to da je kod pacijentkinje utvrđeno postojanje malignih, odnosno kanceroznih ćelija

Da li je Papa test pouzdan?

S obzirom na to da je papa test decenijama unazad obavezan deo redovnih ginekoloških pregleda, to je i sasvim jasno da se radi o pouzdanoj dijagnostičkoj metodi.

Procene su da je u pitanju bezbolna dijagnostička metoda čija je pouzdanost nešto ispod sto procenata, pa se slobodno može reći da je Papa test pouzdan. Svakako da redovni ginekološki pregledi, odnosno papa test koji je njihov sastavni deo, i te kako imaju pozitivan uticaj na reproduktivno zdravlje žena.